شماره ۲۶ مجله زنان امروز

 • گفت‌و‌گو با بهناز شفیعی، قهرمان موتورسواری

  گفت‌و‌گو با بهناز شفیعی، قهرمان موتورسواری

  فقط به من گفتند این گاز است، این کلاچ «صددرصد از آنچه هستم راضی‌ام.» این جمله‌ای است که بهناز شفیعی بارها در طول گفت‌و‌گو تکرار کرد. او با صلابت توانسته تمام سدها را خراب کند و از آنها پل بسازد.

  بیشتر بخوانید
 • فروغ فرخ‌زاد به روایت نامه‌هایش

  فروغ فرخ‌زاد به روایت نامه‌هایش

  دل‌نوازی‌های آرام‌آرامِ یک پری من پری کوچک غمگینی را می‌شناسم که در اقیانوسی مسکن دارد و دلش را در یک نی‌لبکِ چوبین می‌نوازد ‌آرام‌آرام۱ فروغ فرخزاد

  بیشتر بخوانید
 • مشکل زنان یا مشکل علم؟

  مشکل زنان یا مشکل علم؟

   شِیلا توبیاس ترجمۀ سعیده وثوق پور، شیرین کریمی آمارهای دلسردکننده‌ای از حضور و نقش زنان در علم وجود دارد، همراه با تفاسیر گوناگونی از این آمار. اما اینکه دانشمندان را متقاعد کنیم که مشکلی وجود دارد و این مشکل همهٔ آنهاست و نه صرفاً دانشمندان زن، بسیار دشوار است. من در ۲۰ سال گذشته تحلیل‏گر و فعال زنانه‌نگر بوه‏ام. بر این باورم که اگر قرار است توصیه‏های سیاستی تأثیرگذار باشند، تحلیل باید بر عمل‌گرایی مقدم باشد. در هشت سال گذشته، ایدئولوژی علم و دستاوردهای علم را مطالعه کرده‌ام. این مطالعه باعث شد میان ایدئولوژی پدرسالاری و اساطیر حاکم بر جست‏وجوی استعدادهای علمی جدید پیوندی بیابم.

  بیشتر بخوانید
 • تکه‏ هایی دربارۀ نامه‏ نگاری در زیست نویسندگان زن ایران

  تکه‏ هایی دربارۀ نامه‏ نگاری در زیست نویسندگان زن ایران

  چون که اسرار هویدا می‏کرد... سنتِ نامه‏نگاری در تاریخ ادبیات ایران قدمت طولانی ولی نه چندان متواتری دارد. در واقع اگر بخواهیم به نامه به‏عنوان یک ساختار روایی‏-ادبی نگاه کنیم که درش نویسنده تلاش داشته چیزی بیش از انتقال مفاهیم انجام دهد نمی‏توانیم چندان دور برویم و در تاریخ ایران عقب‏گرد کنیم. هرچند انبوهی نامه از دوره‏های مختلف تاریخی ایران به‏خصوص صفویه باقی مانده است اما اصولاً ساختار این نامه‏ها بیشتر در کسوتِ فرمان‏های حکومتی ا‏ست یا دستورهای سیاسی میانِ رده‏های مختلف صاحبانِ قدرت در ایران.

  بیشتر بخوانید
 • جنسیت‭ ‬برساخته‌ای‭ ‬اجتماعی‭ ‬نیست‬‬‬

  جنسیت‭ ‬برساخته‌ای‭ ‬اجتماعی‭ ‬نیست‬‬‬

  «امروز اما برای نخستین بار در تمام عمرم تنم لرزید. ... اینکه بگوییم زن‌ها باید در زمرۀ کسانی شمرده شوند که حق رأی دارند عین این است که بگوییم آنها ناقص‌العقل یا کم‌‌خرد نیستند!... در دین ما، اسلام، مسئولیت زن با مرد است و چون دین رسمی ما اسلام است، مسئول آنها ماییم، در‌ نتیجه زنان حق رأی ندارند.» سخنرانی آیت‌‌الله سیدحسن مدرس، مجلس دوم، روز دوازدهم امرداد ۱۲۹۰ خورشیدی (هشتم شعبان ۱۳۲۹ ه.ق.)

  بیشتر بخوانید