شماره ۳۰ مجله زنان امروز

 • روایت دختران از حضور در ورزشگاه

  روایت دختران از حضور در ورزشگاه

  ورود به مستطیل سبز ورود زنان به ورزشگاه‌ها در سال‌های اخیر نقل بسیاری از محافل اجتماعی، ورزشی و سیاسی شده است؛ موضوعی که دیگر نه‌تنها مطالبۀ زنان که مطالبۀ بسیاری از مردان جامعه نیز هست. گاه به دلایل مختلف، از ورود زنان سوری به ورزشگاه آزادی گرفته تا ورود پنهانی دختران با گریم و لباس مبدل به ورزشگاه‌ها، موج تازه‌ای به راه می‌افتد.

  بیشتر بخوانید
 • گفت‌وگو با نسیم مرعشی، نویسندۀ رمان هرس

  گفت‌وگو با نسیم مرعشی، نویسندۀ رمان هرس

  خانۀ من خراب نمی‌شود وقتی از یک کتاب خوب حرف می‌زنیم دقیقاً چه معیارهایی را در نظر می‌گیریم: ژرف‌نگری نویسنده، پیچیدگی اثرش، نوآوری در محتوا و فرم یا اقبال عام؟ در آشفته‌بازار ادبیات امروز، منتقدان و تحلیلگران ادبی به راه خود می‌روند و مخاطبان اندک‌شمار کتاب نیز به راه خود.

  بیشتر بخوانید
 • ما از پاهایمان میمیریم

  ما از پاهایمان میمیریم

  دربارۀ رمان بی‌باد، بی‌پارو، نوشتۀ فریبا وفی مرگ‌های خاموش برخی نویسنده‌ها، که کم هم نیستند، برای خود و داستان‌هایشان یک زندان انفرادی ساخته‌اند. کسی آنها را محکوم نکرده. این حکم را خودشان برای خودشان بریده‌اند. انفرادی یعنی قطع ارتباط با دیگری و دیگران. یعنی محروم شدن از شنیدن صدای دیگری‌ها. انفرادی یعنی زیستی که محدود می‌شود به یک نفر و شنیدن صدای همان یک نفر. داستان‌هایی که می‌خوانیم اکثراً در موقعیت انفرادی هستند. یعنی نویسنده به‌غیر از صدای خودش صداهای دیگر را نمی‌شنود. وقتی داستان‌ها دور خودشان می‌چرخند پر هستند از کلمات و خالی‌اند. هر بار خالی‌تر از قبل می‌شوند و پوک‌تر. زندگی عینی نویسنده ممکن است پر از ارتباطات باشد، پر از شلوغی و هیاهو و رفت‌وآمدهایشان. اما مهم جریانی است که در ذهن نویسنده می‌گذرد. داستان‌ها نشان می‌دهند که ذهن نویسنده در موقعیت انفرادی قرار گرفته است. وقتی در داستان‌های نویسنده از صداهای متفاوت و متکثر خبری نیست، وقتی تک‌صدایی کنترل تمام داستان‌ها را در دست گرفته، یعنی ذهن نویسنده در موقعیت انفرادی قرار دارد و صدای دیگران را نمی‌شنود.

  بیشتر بخوانید
 • بررسی رابطهٔ فناوری و جنسیت

  بررسی رابطهٔ فناوری و جنسیت

  فناوری مانند علم حیطه‏ای است که در وهلهٔ اول به نظر می‌رسد نسبت به جنسیت جهت‌گیری خنثی دارد و ادعای بی‌طرفی و انسان‏گرایی از آن شنیده می‏شود. اما در زندگی اجتماعی،‏ که جنسیت یکی از عناصر اصلی آن است، تمام عرصه‏ها به نوعی با جنسیت مرتبط‌اند. در این میان، ارتباط برخی حیطه‏ها با جنسیت آشکار و برخی دیگر پنهان است. در مورد ارتباط میان فناوری و جنسیت می‏توان به مباحثی همچون «تعیین و انتخاب جنسیت»، «جنسیت و آموزش فناوری»، «جنسیت و شغل‏های فناوری‌محور»، «جنسیت و بهره‏وری از فناوری» و «آثار فناوری بر برابری جنسیتی» اشاره کرد.

  بیشتر بخوانید
 • پاسخ به پنج سؤال مهم دربارۀ ارگاسم واژینال

  پاسخ به پنج سؤال مهم دربارۀ ارگاسم واژینال

  ارگاسم واژینال چیست؟ این سؤالی است که ممکن است خیلی از ما در ذهن داشته باشیم، اما پیدا کردن پاسخ این پرسش‌ ـ و کنار زدن تصورات و کلیشه‌های تاریخی رایج در مورد آن‌ ـ درست مثل مسئلۀ وجود حیات در سیارات دیگر کار پرزحمتی است! از آنجا که در فرهنگ ما رابطۀ جنسی چیز ترسناکی محسوب می‌شود، ما از آموزش جنسی دقیق، کامل و بر مبنای لذت، چه در خانه و چه در مدرسه، محروم هستیم. متأسفانه، حجم قصه‌های جنسیت‌زده‌ای که دربارۀ لذت، واکنش جنسی و ارگاسم وجود دارند چنان زیاد است که این دروغ‌ها به فرهنگ راه پیدا کرده و به واقعیات پذیرفته‌شده تبدیل شده‌اند. اگر به شما گفته شده که بدنتان «عجیب و غریب» است یا «شبیه بدن‌های بقیه نیست» ـ یا خودتان چنین حسی نسبت به بدن خودتان داشته‌اید  ـ آن وقت متوجه می‌شوید از چه حرف می‌زنم.

  بیشتر بخوانید