شماره ۳۱ مجله زنان امروز

 • نگاهی به مستند در جست‌وجوی ویوین مایر، ساختۀ جان مالوف

  نگاهی به مستند در جست‌وجوی ویوین مایر، ساختۀ جان مالوف

  تا سال ۲۰۰۷ که برخی عکس‌های مایر برحسب تصادف، در یک حراجی در شیکاگو، به معرض فروش گذاشته شد، کسی نامی از او نشنیده بود و درست هم‌زمان با اینکه جان مالوف، کلکسیونر و علاقه‌مند به عکاسی، نگاتیوهای مایر را از حراجی شیکاگو خرید پنجرۀ جدیدی رو به زندگی هر دو آنها گشوده شد.بان‌ها در جست‌وجوی ویوین مایر مستندی است شخصیت‌نگار دربارۀ ویوین دورتی مایر (۱۹۲۶-‌۲۰۰۹)، عکاس پر‌شور خیابانی، که بسیاری از او، به‌دلیل پر‌کاری و عدم انتشار عکس‌هایش در زمان خود، با نام امیلی دیکنسونِ عکاسی امریکا یاد می‌کنند.

  بیشتر بخوانید
 • حقوق‭ ‬و‭ ‬مجازات‭ ‬متهم‭ ‬به‭ ‬بی‌حجابی

  حقوق‭ ‬و‭ ‬مجازات‭ ‬متهم‭ ‬به‭ ‬بی‌حجابی

  اگر زنی در کشور ما عامدانه بخشی از حجاب اسلامی خود را بر‌دارد، چگونه و تحت چه شرایطی این عمل جرم و قابل مجازات است؟ در جریان دادرسی و محاکمه متهم از چه حقوقی برخوردار خواهد بود؟ و «کشف حجاب» اساساً در چه اماکنی تعریف و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است؟

  بیشتر بخوانید
 • اخبار بد با ما چه می‌کنند؟

  اخبار بد با ما چه می‌کنند؟

   در طول تاریخ، حوادث ناگوار بسیاری رخ داده است که به دلیل حضور نداشتن رسانه‌های جمعی تنها افراد درگیر در آن از رخدادشان باخبر بوده‌اند. اما امروز ما می‌توانیم از تمام اخبار ریز و درشت منفی، فارغ از اینکه تا چه حد به صورت مستقیم به ما مرتبط‌اند یا برای ما اهمیت دارند، باخبر باشیم. اخبار و تصاویر مربوط به خودکشی، قتل، کودک‌آزاری، جنگ و جنایت‌های گروه‌های افراطی، فسادهای سیاسی و اقتصادی، گرسنگی و فقر، حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله و... یکی پس از دیگری منتشر می‌شوند و گاهی حتی فرصت هضم خبر قبلی را هم به مخاطبان نمی‌دهند.

  بیشتر بخوانید
 • اجباری‭ ‬شدن‭ ‬حجاب روایت‭ ‬یک‭ ‬مفصل‏بندی‭ ‬ایدئولوژیک

  اجباری‭ ‬شدن‭ ‬حجاب روایت‭ ‬یک‭ ‬مفصل‏بندی‭ ‬ایدئولوژیک

  روز پنج‏شنبه، ۷ دی ۹۶، در حالی که شبکه‏های خبری و کانال‏های تلگرامی پر بود از خبر تجمعات اعتراضی مردم در شهرهای مشهد و نیشابور، تصویر زنی در میان اخبار منتشر شد که با بلوز و شلوار تیره بر بالای یک بلندی در خیابان انقلاب ایستاده و شال سفیدی را بر یک چوب آویخته بود. در هفته‏های پیش از آن هم دست‏کم دو ورزشکار زن ایرانی، تکتم آخوندزاده، از ورزشکاران تیم ملی قایقرانی، و درنا ماهینی، قهرمان دو‏‏و‏میدانی، در اینستاگرام خود به حجاب اجباری اعتراض کردند. از آنها خواسته شد که از حرکت خود اعلام برائت کنند. تکتم آخوندزاده اعتراض خود را با شعری از هیلا صدیقی همراه کرد و در اینستاگرامش نوشت: «خانه‏ات را باد برد/تو هنوزم نگران وزش باد در موی منی؟». درنا ماهینی هم جواب تندی داد.

  بیشتر بخوانید
 • زنان‭ ‬و‭ ‬فضاهای‭ ‬عمومی‭ ‬شهری

  زنان‭ ‬و‭ ‬فضاهای‭ ‬عمومی‭ ‬شهری

  وقتی در شهر راه می‌روید و گشت می‌زنید، هیچ وقت متوجه تفاوتی در رفتار زنان و مردان شده‏اید؟ اگر کمی دقت کنید همیشه مردانی را می‏بینید که بی‏هدف و با لختی در گذرگاه‏ها یا گوشه و کنار شهر حضور دارند. اما انگار قرارداد نانوشته‌ای وجود دارد که زنان عموماً بدون هدف به فضای شهر پا نمی‏گذارند. آنها همیشه مقصد و منظوری از آمدن به خیابان‏ دارند. همیشه از جایی به جایی می‏روند یا کاری می‌کنند. انگار همۀ ما به شکل ضمنی می‏دانیم که شهر جای درنگ و پرسۀ زنانه نیست.

  بیشتر بخوانید