شماره ۳۴ مجله زنان امروز

 • قصۀ دختران ایرانشهر اینجا تمام نمیشود

  قصۀ دختران ایرانشهر اینجا تمام نمیشود

  قصۀ دختران ایرانشهر برای من از زمستان ۹۵ با متن و عکسی در اینستاگرام شروع شد. متن را در صفحۀ یکی از دختران معروف کولهگرد خواندم که آن زمان مسافر سیستانوبلوچستان بود. مریم و دوستانش در یکی از شبها قصد اتراق در یکی از پارکهای ایرانشهر را داشتند که با منع نیروی انتظامی مواجه شدند. نیروی انتظامی با این استدلال که ایرانشهر ناامن است و امکان چادر برپا کردن در خیابانهای شهر وجود ندارد، مریم و دوستانش را به مقر نیروی انتظامی منتقل و با احترام از آنها دعوت کردند تا در محوطۀ پاسگاه چادرهای خود را برپا کنند.

  بیشتر بخوانید
 • دربارۀ مستند توران‌خانم

  دربارۀ مستند توران‌خانم

  توران میرهادی کیست؟ چگونه می‌زیسته است؟ آرمان‌ها و دغدغه‌های ذهنی‌اش چه بوده است؟ برای رسیدن به آرمان‌ها و اهداف بزرگش چگونه تلاش کرد؟ چطور در این مسیر بر مشکلات فائق شد؟ انسانی که زندگی‌اش آکنده از تأملاتی برای ساختن جهانی بهتر بود و بیش از همه در او شفقت و همدلی موج می‌زد. و این همان چیزی است که این روزها در جهان پیرامون ما ضرورتی است کمیاب که آدم‌ها از آن دست کشیده‌ند انگار؛ جامعه را به شکل خانوادۀ خود دیدن، به شکل یک خانوادۀ ابَر‌انسانی.

  بیشتر بخوانید
 • دربارۀ چیماماندا نگوزی‌آدیچی، رمان‌نویسی که با زنان حرف می‌زند

  دربارۀ چیماماندا نگوزی‌آدیچی، رمان‌نویسی که با زنان حرف می‌زند

  به دخترت بیاموز اولین رمانش که منتشر شد نه‌تنها در امریکا بلکه در نیجریه هم خیلی سر‌و‌صدا کرد، اما مردان نیجریه زیاد از چاپ کتاب او خوشحال نبودند. در واقع، منتقدان ادبی مرد و روزنامه‌نگارها می‌گفتند این نویسندۀ زن جوان خیلی حرف زده و یکی دو نفر هم بعد از خواندن رمان گل ختمی بنفش نصیحتش کردند که «مواظب باش انگ فمینیست نخوری! این‌جوری شوهر پیدا نمی‌کنی و همه فکر می‌کنند آدم افسرده و شاکی‌ای هستی.»

  بیشتر بخوانید
 • نگاهی‭ ‬روایی‭ ‬به‭ ‬پدیدۀ‭ ‬‬‬‬‬ سکسیسم‭ ‬مخفی‬

  نگاهی‭ ‬روایی‭ ‬به‭ ‬پدیدۀ‭ ‬‬‬‬‬ سکسیسم‭ ‬مخفی‬

  اول او‭ ‬یک‭ ‬زن‭ ‬است‭‬ یک زن فمینیست. درست یادش نمی‌آید اولین بار کِی واژۀ فمینیسم را شنید. احتمالاً در نوجوانی، وقتی پسرخالۀ انتلکتوئلش تصمیم به گیاه‌خواری گرفته بود و برایش توضیح داده بود که از حیوانات حمایت می‌کند چون آنها نمی‌توانند در برابر انسان از خودشان مراقبت کنند. بعد هم اضافه کرده بود که همۀ موجودات ضعیف انجمنی برای حمایت دارند و مثال زده بود حمایت از کودکان، حمایت از بیماران سرطانی، حمایت از جنگ‌زده‌ها و... فمینیست‌ها!

  بیشتر بخوانید
 • قلعه‌ی سنگباران و زنان محبوس در یک دیگ سیاه

  قلعه‌ی سنگباران و زنان محبوس در یک دیگ سیاه

  در آن زمان که امیرارسلان نامدار، در جست‌وجوی بانو فرخ‏لقای خالدار که در زنجیر و بند فولادزره دیو اسیر و زندانی بود، به طبقات زیرین زمین شتافت، در یکی از منازل قهرمانی خود به قلعۀ سنگباران رسید. در این قلعۀ سنگی، دیوی در طلسم بود که هر کس به قلعه نزدیک می‏شد او را با سنگ می‏زد و سنگباران می‏کرد.

  بیشتر بخوانید