شماره ۲۱ مجله زنان امروز

 • پچ‏ پچ‏ هایی دربارۀ جشنوارۀ سی‏وپنجم فیلم فجر، بهمن‏ماه ۹۵

  پچ‏ پچ‏ هایی دربارۀ جشنوارۀ سی‏وپنجم فیلم فجر، بهمن‏ماه ۹۵

  داستان‏های ناگفتۀ زنانه جشنوارۀ سی‏و‏پنجم فیلم فجر، مثل یک اتفاق بی‏خیال و کمی‏خجول، در روزهای پس از فاجعۀ پلاسکو با آتشی که به جان مردم زد، روزهای آلودگی هوای تهران و سیل سیستان و ریزگردهای خوزستان آغاز می‏شود؛ مهم‏ترین رویداد عرصۀ سینمای ایران با فیلم‏هایی که امسال بیشتر از همیشه تلخ و تلخ‏نگارانه است.

  بیشتر بخوانید
 • گفت‌وگو با زنان مستقل در عرصۀ ادبیات

  گفت‌وگو با زنان مستقل در عرصۀ ادبیات

  زیر سایۀ خود وقتی اولین کتاب آن تایلر در ایران منتشر شد یکی از خبرگزاری‌ها نوشت: کتاب همسر تقی مدرسی در ایران ترجمه شد. مدرسی در مصاحبه‌ای گفته بود در امریکا او را نویسنده‌ای که شوهر آن تایلر است، معرفی می‌کنند. آن تایلر نویسندۀ برندۀ جایزۀ بوکر است و به گفتۀ گلی امامی، که کتاب نقب زدن به امریکا را از او ترجمه کرده است، «یکی از ده تا نویسندۀ مهم امریکاست». تا زمانی که تقی مدرسی زنده بود در آثارش هیچ شخصیت ایرانی نداشت: «به قدری امریکایی می‌نوشت که با اینکه خیلی دوستش داشتم اما علاقه‌مند نشدم کارهایش را ترجمه کنم چون فکر کردم چنین فضای امریکایی برای خوانندۀ ایرانی جذاب نیست. تا اینکه کتاب نقب زدن به امریکا درآمد و در این کتاب متوجه می‌شویم که او فرهنگ ایرانی را می‌شناسد اما می‌خواست استقلال خود را حفظ کند».

  بیشتر بخوانید
 • نقدی‭ ‬به‭ ‬گفتمان‭ ‬زنان‭ ‬ونوسی،‭ ‬مردان‭ ‬مریخی‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

  نقدی‭ ‬به‭ ‬گفتمان‭ ‬زنان‭ ‬ونوسی،‭ ‬مردان‭ ‬مریخی‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

  در سال ۱۹۹۲ کتاب زنان ونوسی، مردان مریخی،نوشتۀجانگری،بیشازهفتمیلیوننسخهدرامریکافروشرفت. اینکتابتاکنونبه ۴۰زبانترجمه شده و میلیون‏ها دلار برای نویسنده درآمد داشته است. جان گری بر اساس ایدۀ محوری تفاوت سیاره‏ای زن و مرد کتاب‏های دیگری نوشته و شوهای تلویزیونی و سمینارهای متعددی برگزار کرده است. این کتاب، که به رابطۀ بین دو جنس با تأکید بر تفاوت‏های بنیادی بین دو جنس می‏پردازد، نوعی روان‏شناسی عامیانه۱ محسوب می‏شود که مورد انتقاد روان‏شناسان و جامعه‏شناسان آکادمیک قرار گرفته است. بسیاری از روان‏شناسان معتقدند این کتاب بیش از آنکه مبتنی بر درکی روان‏شناختی از تفاوت دو جنس باشد تأکیدی‏ است اغراق‏آمیز بر کلیشه‏های جنسیتی که خود باعث کلیشه‏سازی می‏شود.

  بیشتر بخوانید